neljapäev, veebruar 16, 2006

S&W

Viimaste päevade vaimukuste ülevaade.

S&W
Leidsin Tafkaveebist.





Lahtiüte: Tegemist on musta huumoriga. Mina ei vastuta sellest pildist tulenevate tagajärgede eest.
Mida sa jobu arvasid tõesti, et see on õige reklaam??



MTV sux
Pärli (teadagi, mis merikarbile pärl on) keema ajab paikneb meediahiiglase
ja kommertsrämpsu lipulaeva MTV saidilt.
Url. Sealt võta Messugah "Shed".
Teade vaadates Firefoxiga: "The required ActiveX Firefox
plugin is not yet compatible with your version of the browser.
Please use the latest version of Firefox"
Mul on 1.5.0.1, mis on hetkel viimaseim stable version.

Proovisin siis IE-ga. Jõudsin kaugemale, kuid parajasti enne video
vaatamist ja reklaamiklipi ära vaatamist tuleb kiri:
"music videos are accessible in the u.s. only;
please select another video or show".

tramaiv6i!?#¤%
Ega ma muidu poleks elu sees sinna juhtunud, aga MS-is on aasta 2005 parimate hääletamine.


Ebaõige ettekujutuse löömine
Järgmiseks ei saa üle ega ümber Virumaa Teataja uudisest, kuidas Rakveres
üks naine käib vanurite juures vererõhku mõõtmas ja muuseas ka omahinnast
tunduvalt soolasemalt müüdavat massažiaparaati promob.
Iseenesest pole see teab mis jõle uudis. Uudistenäljas Delfi aga siiski
refereeris uudist lühidalt:

Üleeelmisel nädalal lõi seni tuvastamata naisisik massaažiaparaadist ebaõige
ettekujutuse ning pettis niiviisi
tegutsedes välja 1500 krooni. Naine lõi
valeettekujutuse 3. veebruaril Rakveres Aia tänaval, teatas Delfile
Rakvere politsei pressiesindaja.

Refereerin veel ka Delfi kommentaariruumi:

tulejumalappi kirjutab: "Naine lõi oma esimese valeettekujutuse 3 veebruaril Rakveres ja järgmise täispika ettekujutuse 10 veebruaril Viinis. Tänaseks on naisel loodud/löödud 5 valeettekujutust ja 7 ettekujutust ning ta on end jäädvustanud ajalukku kui silmapaistev suurkuju."

nägemus kirjutab: "
vale ettekujutus on politsei poot asitõendina konfiskeeritud ja toimetatud Aia tänavalt politseisse hoiule."

Rhr rahustab mu maha, kuna vaatab asja kultuurivinklist: "sürr! Kafka!"

Tundmatu Sõdur Minutis kommenteerib ka hästi: " Mingi salasõnum tulevikku või midagi muud konspiratiivset?"


HONDA
Honda tegi seda jälle! (jälle, sest eelmine oli US$6M vääriline legendaarne lõik, mis isegi nime on saanud - The Cog, maakeeli "Hammasratas") - üks tõesti hea reklaam (kui ainult sellised reklaamid tuleksid, oleks võibolla mõtet isegi TV-d vaadata).
Omaette vaimukas on muidugi video alla panna nupud, mis ei tööta.
Viraalturundus igal juhul töötab - inimesed, kes ei oma antud UK telekanaleid on seda reklaami näinud rohkem kui koduse TV3 "800xxxx helista mulle kohet".


FF mälukasutus
Üks kasulik memo kah. Firefox nimelt puhverdab endale next-back ajalukku vaikimisi 8 lehte, mis sööb mälu. Seda saab aga maha keerata about:config lehelt otsides parameetrit browser.sessionhistory.max_total_viewers ja muutes selle vaikimisiväärtuse "-1" -> "0" , soovitab The Inquirer.

pühapäev, veebruar 12, 2006

Uudisakronüüme ja unaruudiseid

AMP stack - Apache Web server, MySQL database ja PHP scripting language.
SASH stack - Apache Struts, Apache Axis, Spring Framework ja Hibernate ORM.

Jutust, kuidas OSS firma SourceLabs partnerdab SASHi Oracle Application Serveri peale.


A -> Vabavara Backup Windowsile
Proge siis nimega SyncBack Freeware ja tutorial näitab, kuidas panna tegema konkreetsest kataloogist igaöist tagavarakoopiat. Mainitud on ka võimalusi "iganädalane" ja "igakuine" ning remote backupi jaoks oleks tegu FTP-sse laadimisega.. Tundub lihtne ja paljutõotav - memmo et vaja ära proovida.


VMWARE

Teistes uudistes - VMWarelt: GSX Server virtuaalserverivara läheb uue nime all tasuta laaditavaks - VMWare Server. Vingem ESX on veel vaba, kuid teoorias võid luua GSX-iga image ja siis seda VMWare Playeril (tasuta) vabalt jooksutada, mis tõtt öelda kaotab minu arusaamist mööda vajaduse VMWare Workstationi järele (või on siin mingi trikk varuks?). Viimane oli senini see vahend, mis senini lubas endale viruaalsetele ketastele mingi OSi installeerida ja siis seda jooksutada.


FUN
Lemmings online - klassika online.

MacGyver's back - mastercardi reklaam.

reede, veebruar 03, 2006

Win freeware list v 0.2

Uuendasin nimistut pisut, sest omajagu vett on jälle merre voolanud.

Free as in beer! Vabavara siis siin eelkõige hinna poolest - tasuta, mitte avatud lähtekoodi mõttes (kuigi nii mõnigi neist on ka OSS - open source software).

  1. Firefox (1.5) - duh, vm.

  2. Opera (8.5) - vast ei ole kohustuslik (v.a. mulle;), kuid kuratlikult hea brauser - versioonist 8.0 ka reklaamiribavaba (võib arvata, et sunnituna Firefoxi võidukäigust). Operas on "sessioonid", mis on salvestatud tab-ide hulgad. Sa ei vaja enam bookmarke, lihtsalt avad tabid ja salvestad terve sessiooni. Samuti on häälega brausimine kohe sees, samuti hiiremärgid (mouse gestures), RSS reader, Mail, resume-võimeline download ja mis kõige olulisem - mäluefektiivseim ning kiireim brauser maamuna peal.
    Soovitan soojalt Breeze Simplified MICRO rüüd, kuna see on üks monitori pinna efektiivsust enim tõstvamaid lahendusi.

  3. Acrobat Reader

  4. Flash Player

  5. Java Runtime (1.5..) - et java vidinaid näeks brauseris ja Java-põhised programmid saaks kasutada virtuaalmasinat.

  6. Macromedia Schockwave Player - vaata, et sa Yahoo toolbari ei installi ja kui ta küsib sinu nime, siis vajuta lihtsalt kolm korda nexti. Selline bundle-tud teiste progede (malware? adware?) on väga alatu neist.

  7. Quicktime Alternative - Media Player Classicuga mõnusaim moodus vaadata .mov-e. Apple Quicktimel on paljuvõitu reklaami ja ressurssi nõuab ka. Vist installis ka brauseriplugina.
    - Media Player Classic [version 6.4.8.7]: this is a full-featured player which has internal decoding support for DVD, MPEG-2, MP3, MP2, AAC, AC3 and DTS. It also has internal support for opening Matroska and Ogg containers. Media Player Classic is also capable of playing QuickTime and RealMedia content if those codecs are installed.
    - QuickTime Codecs [version 7.0.3.50]: required for playing QuickTime content.
    - QuickTime DirectShow filter: allows you to play QuickTime content in all DirectShow enabled players.
    Without this filter QuickTime content can only be played in Media Player Classic.
    - QuickTime plugin for Internet Explorer: allows you to view QuickTime content that is embedded in a webpage. It is installed together with the QuickTime codecs.
    - QuickTime plugin for Opera/Firefox/Mozilla/Netscape: allows you to view QuickTime content that is embedded in a webpage.
    - Extra plugins for QuickTime: plugins for viewing some special formats that are sometimes used on webpages.

  8. Real Alternative - Realmedia mängimiseks alternatiiv.
    - Media Player Classic [version 6.4.8.7]
    - RealMedia Codecs [version 6.0.12.1465]
    - RealMedia plugin for Internet Explorer
    - RealMedia plugin for Opera/Mozilla/Netscape
    - RealMedia DirectShow splitter [version 1.0.1.1]

  9. DirectX (9.0c) - Windowsi mängurile vast suht kohustuslik komplekt kasulikku funktsionaalsust.

  10. Thunderbird (1.5) - täiesti asendamatu tark varajupike, mis on nii välkkirjavahetuse haldur kui ka RSS söötude lugeja. Thunderbirdi saab ntx GMaili peale tööle siinsete juhistega. Kuidas kirjale vastates muuta "Mari Karus wrote: " -> "Mari Karus wrote on 3.02.2006 19:10:35 ", pajatab A.

  11. Sunbird (0.3a1) - Mozilla kalendrirakendus, suht varases arendusjärgus alles, kuid kõlbab kasutada personaalseks aja organiseerimiseks. Tulevikus peaks vast olema sarnane Outlooki kalendri osale ja võibolla ühendatakse isegi Thunderbirdiga.

  12. Irfanview (3.97) - überhüva vahend piltide vaatamiseks järjestikulise slaidiesitlusena ning võimaldab ka lihtsamat töötlust. Lisaks tiri Irfanview-le kasulikke pluginaid.

  13. Sygate Personal Firewall (5.6) - võimaldab täielikku kontrolli paketikeste ja netti pääsevate programmide üle. Näiteks võib turvaaugulise sõelapõhjaga sarnaneva IE ligipääsu netile piirata. IE pääseb netti ainult siis kui sa seda oled talle lubanud.
    Avastasin praegu tõmmates aga fakti, et Symantec on Sygate ära ostnud - kui neil polnud, siis nüüd saavad Nortoni poisid vähemalt korraliku firewalli. Lootkem, et nad selletõttu nüüd seda tasuliseks ei tee.

  14. SciTE (1.67)- kerge kuid võimas tekstieditor hädise Notepadi asemele, soovitatav programm avamaks pisikesi tundmatuid faile, et näha nende tekstilist sisu. Mina kasutan seda ka progemiskeskkonnana..
    NB! Scintillast on erinevaid versioone, mina pakkusin enda arvates kõige kenama ja lihtsama, millele ei pea ise midagi juurde kompileerima või konfiguratsiooni muutma.

  15. IZArc (3.5 beta3) - paki kokku ja laiali, kinni ja lahti. Lisab ka mugavad menüüd windowsi shellile, a'la paki arhiivifaili-nimelisse kausta otse.

  16. AVG Antivirus Free Edition (7.1) - vabavaraline, väikese ressursinõudlusega pädev proge, mis Nortoni ja McAfee vastavatele toodetele oma lihtsusega vabalt ära paneb. Tähtsaimad asjad oleks uuenduste lihtne tirimine ja vähe resursinõudlust - AVG.

  17. OpenOffice.org (2.0.1) - maailma soodsaim kontorivara komplekt. Viimased suured erinevused seisnevad võrreldes 1.x-ga näiteks failiformaatides (OpenDocument), Impressi (Powerpointi vaste) paranenud ühilduvus ppt-dega (kindlasti kõik ühilduvuse osad on parandatud, kuid mulle jäi Impressi fade-in efekt ntx silma) ja Accessi vastena andmebaasirakenduse lisandumine.

  18. Skype (2.0) - iga eestlase kohustuslik suhtlusvara.

  19. MSN Messenger (7.5) - kohalikult levinuim suhtlusvara, mis vaatamata oma puudustele on mulle tähtis eelkõige ühe funktsionaalsuse pärast (muidu võiks Trilliani või AMSNi kasutada) - Winamp näitab sinna hetkel kuulatavat lugu. Soovitan igast Toolbare ja muud mõttetut, mida installer kaasa pakub, mitte installida.
    Ja ärge te mitte mingil juhul 8.0 peale upgradege, isegi kui kutse saate. See näeb veel hullem välja, kuna disain võtab rohkem ekraani pinda kui kasulik osa. Samuti on reklaami näitamiseks reserveeritud minu meelest pisut suurem lapikene.

  20. Ad-Aware - mõnus registri puhasti ja spyware eemaldaja.

  21. Codec Pack All-in-1 (6.0.2.8) - filme tahad vaadata?

  22. BSPlayer - Kerge ja asjalik proge, millega meediat vaadata. Skinniks midagi minimalistlikku ja funktsionaalset - SC-2.

  23. WinAmp - Omas vanas headuses. Proge, millega meediat kuulata. Skinniks jällegi midagi puhast ja minimaalset - Classic Foton. Lisaks musthave plugin MSN-ist hetkel pelava loo nime näitamiseks - MSN Messenger 7 currently playing song.

  24. Juice (endine iPodder) - taskuhääletajate sõber. Pärib podcasti söötu ja tirib soovitud alla. Väga kasulik organisaator, sest iTunes on suur ja kohmakas, rääkimata mõnedest haigetest veidrustest. (Memmo: peaks headest ja soovituslikest taskuhäälingutest ka kribama ühe sissekande tulevikus.)

  25. CDex - MP3 ripper. Laeb CDDB-st andmeid kompleksivabalt ja seega lihtsustab rippimisprotsessi sellega, et ei pea radu käsitsi sisse kandma. Samas on vaja alul menüüdest otsida ülesse koht, kuhu oma mailiaadress kirjutada (string mille on @) ja MP3-e kvaliteet ning salvestatava faili nime formaadi muutmine on ka kuhugile sinna ära peidetud. Kuid see on pisidetail - LAME codec tundub olevat bundletult kaasas, seega seda ise tirima ei pea.
    "Osta plaat ja tee sellest tagavarakoopia!"

  26. DeepBurner - vabavaraline plaadipõletusvara. Lihtne vahend, kuid ei sisalda Nero igast lisafunktsionaalsusi, kuid sellest pole hullu, sest keegi ei kasuta neid niikuinii Nerol :P. Kõige tähtsam on ISO tõmmisest põletus, audio ja data disci tegemine ja no nendega olen justkui maha saanud SügavPõletusega.
    Avastasin veel lisaboonuse - teeb komplekteeritud failidest kokku ka ISO-sid.. super.

  27. Azureus - Torrenti klient, teoorias ka tracker, kuid pole kasutanud niiviisi. Azureuse wikist on kindlasti abi. Üldiselt on sellega aeglase ühenduse puhul teatav keberniit, on ilmnenud - seega vajab pisut R&D-d, et soolikaid tundma õppida.

  28. MagicDisc (2.1) - tekitab virtuaalse kettaseadme, kuhu võid "sisestada" ehk siis mountida suvalise CD või DVD tõmmise. ISO/NRG/BIN/VCD.. ehk toetab 99% kõiki tõmmiseformaate, isegi neid, millest keegi midagi kuulnud pole.

  29. LC ISO Creator - Vabavaraline pisike ilma installita plaaditõmmiste tegemiseks kasulik varajupike.

  30. NRG2ISO - Nero plaaditõmmis on pmst sama, mis ISO, kuid seda ei saa MagicDiskiga virtuaalselt külge mountida. Selleks peab tal päise üle kirjutama ja antud proge on selle suhtes ideaalne vahend. Miinuseks on, et ta kopeerib kogu faili teise faili, mitte ei uuenda ühte-sama faili. Kuid teisalt on see jälle plussiks, et kui midagi juhtub, siis on vähemalt .nrg tõmmis alles..

  31. Audacity - vaba audioeditor ja salvestaja koos mõne vahva ja kasuliku efektiga. Et saada faile salvestada MP3-deks, tuleb tirida LAME MP3 encoder.

  32. GSpot - kui sul on mingi film, millel codecitega on probleeme ja sa ei tea, milles asi - kasuta GSpoti, mis näitab, mis codeceid sul vaja on.

  33. VideoLAN player - mängib muule lisaks bin-formaadis filmi (plaaditõmmis). Mängib "kerge" boonusena DVD-sid, mis tähendab, et eemaldasin WinDVD loetelust.

  34. Harddisk OGG - salvestab OGG-i ja LAME abiga ka MP3-e vindile nii mikrist kui ka line-inist korraga. Lame_enc.dll-i peab kopeerima HarddiskOGGi kataloogi. (LAME projectil endal pole kombeks Windowsi kompilatsiooni distribuutida, seega peab selleks leidma kellegi lehe, kes seda teha on viitsinud.)

  35. Windows Media Player (10) - proovisn CastBlasterit (mis ei ole vabavara, seega vist ei sobi siia listi), kuid see tahtis WMP10. Installeerisin siis ka selle peale. Tasuta kraam iseenesest. Kasutu, kuid tasuta. Iff väidab, et mängib DVD-heli paremini kui InterVideo WinDVD, võib seega öelda, et vaba DVD mängija, iseenesest palju talle DRM-i (digital rights management, vt sony rootkit case) sisse on kirjutatud. Samas saab alati VLC playerit kasutada DVD-de vaatamiseks.

  36. Swissknife - partisioneerimise ja kettaorganiseerimisvara, tasuta.

  37. QTParted - Tegemist on PartitionMagicu klooniga, mis jookseb küll Linuxil, kuid siin aitavad liveCD-d hädast välja eesotsas Knoppixiga. Hoiatuseks - samas on mõned PartitionMagicu featüürid puudu, nagu näiteks partide kokku mestimine (merge), FAT16/FAt32/NTFS vahel konverteerimine, eraldi failide kopeerimine partitsioonide vahel ja bootimise valikute haldamine. Samas tugev pluss on partide resizemine. Enne tuleb lihtsalt ketas korralikult ära defragida ja saad ennist kogemata liiga suure partitsiooni väiksemaks lükata (Linuxi riistaga siis Wini partide kallale).

  38. WinSCP (3.8b) - SFTP ja SCP klient. Päris kasulik riistapuu, kahju ainult, et FTP pole toetatud. SFTP on siis üle 22. pordi (SSH) käiv FTP ühendus, Linuxi kastidel by default.

  39. Daemon Tools (4.0.3) - MagicISO on hea küll, kuid too on tsipa asjalikum, kuna lubab ntx ümber konvertida .nrg -> .iso ja on üldse üks pisut asjalikum jupp koodi. Shareware.. VÄLJA VÕTTA

  40. Spybot Search and Destroy (1.4) - lisa Ad-Awarele, kuna kogemused näitavad, et nende leitavate exploitide hulgad ei kattu täielikult. Arvatavasti on kasulik ka mingi kolmanda asjaga oma Windows üle lasta.

  41. Putty - Mõnus terminaliklient.

  42. SmartFTP - FTP klient, vaba ja pädev.

kolmapäev, veebruar 01, 2006

Mõtteid Oracle päevalt

Ma pole varem mingitest promoüritustest kokkuvõtteid teinud ja mulle tundub, et see on viga olnud. Päris huvitav oleks meelde tuletada, mida pool aastat või enam aega tagasi pajatati. Sel korral paneks aga tekkinud mõtted mingisuguse mõttekaardina kirja. Tekst ei tule arvatavasti eriti lineaarne, kuna ettekandeid ja meeme oli mitmeid. Seetõttu ei üritagi ma mingit "sissejuhatus-teemaarendus-kokkuvõte" struktuuri jälgida - see on ju hüpertekst.


BPEL
Tavapärase müügijutu hulgast noppisin David Keene'i (Director, Product Management, Oracle) esitlusest välja info, et üks viimaseaja buzzword'e (sumisõna?) soeses teenustele orienteeritud arhitektuurile (SOA) - Business Process Execution Language - ei ühenda mitte ainult veebiteenuseid, vaid misiganes allikaid/süsteemi osi - andmebaasid, rakendused, failid. Senimaani on kõneldud BPEL-ist just veebiteenuste kontekstis vahvast äriprotsessi kirjeldamise keelest.
Ajalooliselt on tegu ühe parima näitega avatud standardist ja korporatsioonide vahelisest koostööst (MicroSoft, IBM, SAP, BEA, Siebel jne saatsid speci standardiseerimiseks rahvusvahelisele organisatsioonile OASIS, kes vast viimasel ajal on enim tähelepanu saanud seoses "Open Document Formatiga vs Microsofti uus Open XML dokumendi formaat" juhtumiga).


THINK
"Üllatusesinejana" oli kohal emeriitprofessor Leo Võhandu, kes vabal ajal tegelevat puuetega inimeste tööle aitamisega tehnoloogia abil läbi MTÜ Think. Nad koolitavad puuetega inimesi tehnoloogias, täpsemalt siis arvutit kasutama, et raha teenida, minu arusaamist mööda. Et mõelda osata, ei pea kaugust hüppama või rääkima. Austust vääriv näide on MTÜ liige, Meelis "Mella" Luks, kel käed puudu ja mäletamist mööda mainis Võhandu ka kõnepuuet, kuid sellest hoolimata veebi väänab ja maalib.

Sõnaleid - sürdpaber - (Võhandu leiutis) tagurpidi paber. "Tint" on paberis, mitte sulepeas. Kasutatav siis nö elektroonilise paberi kohta. Sai mainitud ka Sony viimase aja parimat leiutist - Sony Reader, millest hea lühida kokkuvõtte tegi Endgadget. Nagu artiklist lugeda, siis SR-i Euroopasse peab ootama kauem kui Ameerikas, kus see väljutatakse poodlejatele aprillis.

Märksõnana sai mainit "fibonacci trading", millele lühike googeldamine midagi olulist vastuseks ei toonud, kuid vaja põhjalikumalt otsida. Juu on midagi huvitavat.

Lõppeks mainis esineja huvitavat nalja, et 1960.- aastatest olla ta telefoni saamise järjekorras oodanud ja alles eelmine aasta olevat Elion helistanud ja küsinud, kas telefoni on vaja? Mõistagi vastas proua Võhandu eitavalt, kuna nüüd on olemas alernatiivsed vahendid. Takistuseks oli kindlasti linnast kaugel asuv elukoht.

Kuidas antud esitlus Oraclega kokku läks, ei saanud muidu pikemat valgustamist kui, et Oracle kavatseb puuetega inimeste tööturule aitamist tõsiselt võtta. Eks see läheb märksõna "corporate social responsibility" alla.


10gR2
Madis Pärn (senior sales consultant, Oracle Eesti) rääkis mitmel huvitaval teemal.
RAC - mitte kolmanda partei (HP, EMC..) toodetega andmebaas klastrisse.

HP (huumoripunkt) - 10gR2 sertifitseeriti (ehk siis prooviti ja katsetati) 100 node'iga klastri peale, kuid Eestis on suurim teadaolev RAC 2 node'iga.

Palju ümbernimetust seoses 10gR2-ga:
  • Oracle Cluster Ready Services -> Oracle Clusterware (pidavat olema pädev vahend suvalise süsteemiosa klasterdamiseks - rakendusservu, veebiservu, andmebaas).
  • Oracle Enterprise Manager -> Grid Control (lisatud mitte ainult Oracle toodete haldamine, vaid ka teiste süsteemi osade monitooring ja lihtsamad konfigureerimised, samas ei ole planeeritud asendama, vaid andmaks ülevaadet - ntx andmebaas jookseb EMC kasti peal, mida annab jälgida otse OEM-ist. Sul on võimalus kogu süsteemi jälgida topoloogiliselt mudelilt/kaardilt, kuhu probleemi korral tekib vastava "kastikese" juurde miski linnuke vms, et siis täpsemalt edasi uurida).
  • HTML DB 2.0 -> Oracle Application Express 2.0 (veebipõhine IDE Oracle andmebaasile PL/SQL-i rakenduste väänamiseks).
Mõistagi ei saanud mainimata jätta uut Oracle DB Express Editioni, mis hetkel veel beta-staadiumis, kuid pädevalt funktsioneerib (panin ise ka näpud külge). Põhineb 10gR2-l ja uuel HTML DB 2.0-il. Piiranguteks lühidalt on 4GB andmemahtu, 1GB RAM-i, 1 CPU (dual core Oracle mõistes on 1.75 kui ma õigesti mäletan) ja oli vist 20 kasutajat (mis on muideks identsed MS SQL Server 2005 Express Editionile , kuid erinevad äsja ilmunud IBM DB2 Universal Database Express-C-st, kes lubab 2 CPU-d, 4GB RAM-i ja ei piira kasutajate arvu ja andmebaasi mahtu).


EMTA
Maksu- ja Tolliameti endine DBA, kes vahepeal ka Skypes kätt proovis, Toomas Bergmann, jutustas EMTA upgrade protsessist 8i->10gR2. Lühidalt öeldes - oota alati üllatusi. Ntx Oracle Upgrade Assistant suudab kindlasti uuendada 8i puhta installi 10g peale, kuid kui juba pisut keerukamat koodi on baasis, siis ei maksa üllatuda kui mõni ORA-600 näkku viskub. Siis on abiks sõber Google ja Metalink.
PL/SQL töötab 1-1-le, kuid mingit perfoomantsi võitu ei saa, kuna optimizer töötab ikka 8i režiimis. Uuendama sundis eelkõige just 8i toe lõpp eelmise aasta algusest. Sellega koos olevat vaja uuendada ka Forms 5 -> Forms 6 peale, kuna 5 lihtsalt ei paku ühendus .dll-i 10g-le.
Põhiliste märksõnadena jäi õhku rippuma ikka testimine - kõike ei ole võimalik ette näha, kuid koormusetestid on olulisimad.
Lõppkokkuvõttes - migratsiooniks kulus aug-nov, kuid testimiseks oleks ikka pisut aega juurde olnud vaja. Olulisimad - backup, stsenaarium läbi käia ja koormusetestid. Mõistlik.


Poodlemine
Morgan Russell (Director, BI&DWH Technologies, Oracle) rääkis Oracle Fusionist BI kontekstis, kuid kõige huvitavam oli väide, et eelmine aasta (2005) omandas Oracle US$19bln eest konkurente (muuhulgas Siebel, Peoplesoft jne). Kõik on laialt levinud ärivara tootjad. Ntx Siebel oli number 1 CRM lahenduste pakkuja maalimas.
Eesmärgiks olevat Oracle Fusioni visiooni järgi kogu ettevõtte vajaduste rahuldamine ühe organisatsiooni tarkvaraga.

BI poole pealt märkus, et Oracle Discoverer Viewer olevat ümberkirjutatud BI Beanide peale ühe kuuga. BI Beanid on Oracle Application Serveri tehnoloogia, millega applikatsiooniserveri portaalile võib ise custom java vidinaid arendada.


RahMin
Tarmo Hanga Rahandusministeeriumist rääkis nende mitmekülgsest andmebaasiserverite kogumist - Oracle, MySQL, Progress, MSSQL ja PostgreSQL. See on erinevate riigihangete ja arenduste tulemus. Progressis olevat kõigest MicroLinki Postipoiss ja sellel otsest arendust ei toimu. Samas olevat PostgreSQL sisse tulnud migratsioonina Oracle pealt, kuid nüüd olevat arendajate vähesuse ja oskusteabe puudumise tõttu kavas jälle tagasi Oracle peale liikuda. Lisaks on tunduvalt lihtsam hallata n-1 platvormi kui n. Päris huvitav ja selles mõttes julgustav ettekanne, et vabavaraga annaks palju ära teha. Puudu on lihtsal kommertsiaalsest toest ja arendajatest, mis suuremate organisatsioonide puhul osutuvad suht tähtsateks faktoriteks.


Economist
Delia Meth-Cohn Economist Intelligence Unitist (ajakiri the Economist primaarväljund vast) rääkis arenevatest maadest ja nendest globaalse majanduse kontekstis. Tegu oli teise "üllatusesinejaga", kes huvitavat pajatas. Lisaks üks väheseid majandusinimesi, keda kuulasin aina suureneva huviga.
Nimelt arenenud majandusele on Eesti vägagi atraktiivne investeerimiskeskkond - madalad maksud, kohapealne oskustööjõud, odav tööjõud, EU, head seadused. Välja arvatud EU, on olnud nii juba üle kümne aasta, kuid asjad on muutumas - kohapeal pole tööjõudu piisavalt laienemiseks ja palgad tõusevad. Selles mõttes on Venemaa, Hiina ja India paremad paigad investeerimiseks.
Põhisõnumiks oligi Eesti kohanemisvajadus uutele tingimustele - we've got to reinvent ourselves. Tähtsateks märksõnadeks on soosiv majanduskeskkond ja kultuuriline lähedus Euroopale (või no mitte lähedus, vaid lausa siin kohal olek), mis võrreldes Hiina ja Indiaga on suhteliselt tugev eelis.
Näitena toodi veel ka Iirimaad, mis üks kalleimaid kohti elamiseks EU-s olevat. Kuid millegipärast on Iirimaa ikkagi atraktiivne koht investeeringuteks. Lähemalt - miks - ei jõudnud Delia teemal peatuda, kuid globaalsema pildi manamiseks on tegemist kindlasti asjaga, mis memmo siirdub - vaja tarbida pisut globaalmajanduslikku kirjandust.

Sõnaleid majandusinimestele - BRIC - Brazil, Russia, India, China. Lühend mõistagi nende suure tõenäosusega realiseeruva kasvupotentsiaali pärast.


Palju häid mõtteid - integreeruv maailm.